Właściciele pojazdów często zastanawiają się nad tym, co właściwie wybrać – felgi aluminiowe czy może stalowe. Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady oraz zalety, które zawsze należy dokładnie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Warto poznać wady i zalety różnych rodzajów felg, które pomogą w wyborze.

Cena

To akurat podstawowa kwestia, która różni felgi aluminiowe od stalowych i tym samym jest głównym kryterium wyboru także dla kierowców. Felgi stalowe są sporo tańsze od aluminiowych – koszt zakupu dobrego rodzaju felg ze stali to średnio 400 złotych, a jeśli wybierzemy felgi używane, czasem można kupić komplet za 100-200 złotych. Felgi aluminiowe są nawet kilkukrotnie droższe – koszt zakupu kompletu to 1000-2000 złotych w zależności od modelu i wybranej marki.

Wytrzymałość

Felga stalowa ma nieco większą wytrzymałość na uszkodzenia niż felga aluminiowa, której poziom sztywności jest wyższy. Im bardziej sztywny materiał, tym większa jest jego podatność na uszkodzenia z powodu zbyt niskiego poziomu elastyczności. Oczywiście nie oznacza to, że felgi aluminiowe nie nadają się do normalnej jazdy – trzeba jednak uważać wjeżdżając na krawężnik czy uderzając o coś kołem.


felga aluminiowa

Naprawa

Felgi stalowe można naprawić stosunkowo łatwo, dają się wyprostować, a wiele osób jest w stanie naprawić niewielkie uszkodzenie nawet w przydomowym garażu. W przypadku felg aluminiowych sprawa jest trudniejsza, bowiem naprawa wymaga większych umiejętności i zastosowanych środków, a często pęknięcie jest całkowicie nieodwracalne i felga nadaje się do wymiany.

Estetyka

W tej kwestii felgi aluminiowe biją stalową wersję „na głowę”. Aluminiowe felgi wyglądają o wiele lepiej, dobrze prezentują się w szczególności w sportowych i nowoczesnych modelach pojazdów, gdzie również stosuje się je w celu poprawy wentylacji hamulców. Felgi stalowe są po prostu „zwyczajne” – nie zachwycają swoim wyglądem, a z czasem zaczynają rdzewieć, co na pewno nie dodaje samochodowi żadnego uroku.

Które felgi wybrać?

Ostateczna decyzja odnośnie doboru konkretnego rodzaju felg powinna zawsze należeć do użytkownika pojazdu. Nie można kierować się wyłącznie modą, warto zapytać o opinię fachowca, który w tej kwestii będzie w stanie profesjonalnie doradzić. Jeśli posiadamy starszy samochód dedykowany dla dojazdów po niezbyt dobrze utrzymanych drogach, felgi stalowe sprawdzą się lepiej. Podobnie, jeśli pojazd na co dzień użytkujemy w trudnych warunkach, gdzie felgi z aluminium byłyby zbyt podatne na uszkodzenia. Jeżeli jednak stać nas na drogi i nowoczesny samochód to dopłata do felg aluminiowych lub zakup ich na własną rękę będzie dobrym pomysłem. W przypadku samochodów za kilkadziesiąt tysięcy złotych, wydatek na felgi nie okazuje się nadmiernym obciążeniem portfela, a przecież takim pojazdem jeździ się raczej po równych drogach. Felgi są też polecane w samochodach sportowych, gdzie wentylacja hamulców ma duże znaczenie i wpływa nawet na bezpieczeństwo jazdy. Z pewnością warto brać pod uwagę tych kilka czynników, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup.

Więcej przydatnych informacji i przykłady felg aluminiowych:

https://www.sklepopon.com/felgi-aluminiowe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Felgi_aluminiowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *